Budownictwo drewniane na tle ogólnej sytuacji w branży budowlanej w 2022 roku
Najnowsze dane GUS dotyczące sektora budownictwa nie są optymistyczne. W maju br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtował się na poziomie minus 14,0 (w kwietniu było to minus 15,4). Poprawę koniunktury sygnalizowało 8,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,7%.
Jak to wygląda w branży meblarskiej i drzewnej?
Branża budownictwa drewnianego i sektor meblarski także nie są odporne na czynniki dotykające pozostałych graczy na rynku. Możemy jednak zauważyć problemy utrzymujące się w wyniku pandemii oraz wojny w Ukrainie. Najczęściej pojawiają się trudności związane z płatnościami.
Producenci mebli od lat są w liderami światowych i europejskich rankingów. W raporcie „Polskie Meble Outlook 2022” wartość produkcji tego sektora wyniosła 46,9 miliarda złotych. Jednak według Krajowego Rejestru Długów nie jest tak optymistycznie. Firmy meblarskie mają do spłacenia prawie 92,8 mln zł.
W KRD jest ponad 3,2 tysiąca firm z branży meblarskiej. Według tej statystyki 2312 podmiotów jest producentami stolarki. Średni dług wynosi 29 tysięcy złotych. Najwięcej firm zalegających z płatnościami ma siedzibę w województwie wielkopolskim i mazowieckim. KRD podaje, że handel czeka na zwrot 11 milionów złotych długów od producentów mebli. Banki czekają zaś na ponad 45 milionów złotych.
Wzrost kosztów zatrudnienia …
Kłopoty z finansami to nie tylko zaległości płatnicze, ale również znaczący wzrost kosztów zatrudnienia. Obciążenia wynikające z obowiązkowych składek, rosnąca inflacja, a co za tym idzie – oczekiwania pracowników są mocno odczuwalne przez firmy z budownictwa drewnianego oraz szeroko pojętej stolarki.
Coraz wyższe podatki
Przedstawiciele branży deweloperskiej, pytani przez Money.pl zwracali uwagę na początku 2022 roku nie tylko na wzrost kosztów prowadzenia działalności. Również obowiązkowa składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny sprawiła, że koszty wzrosły. To z kolei pociąga za sobą wzrost cen, który w pewnym momencie może skutkować poważnymi problemami ze sprzedażą.
Rok 2022 pod znakiem braków
W czasie pandemii mocno odczuwaliśmy zerwane łańcuchy dostaw. Obecnie dochodzi do tego także brak surowców potrzebnych do produkcji. Ten stan najbardziej odczuwają producenci mebli. Niepokój potęguje fakt, iż najwięksi dostawcy sklejki oraz płyt drewnopochodnych znajdowali się na… Białorusi, w Rosji oraz w Ukrainie. Wojna postawiła pod znakiem zapytania dalsze współprace oraz dostępność podstawowych materiałów dla produkcji. Co niepokojące, na horyzoncie nie widać na razie ani zmiany na lepsze, ani kierunku, który mógłby w 100 procentach zagwarantować dostępności podstawowych towarów.
Co wybierają producenci i inwestorzy?
Analitycy rynku prognozują spadek PKB na przełomie 3. i 4. kwartału bieżącego roku. Wielu zastanawia się, jak temu zaradzić?
Producenci i inwestorzy starają się stawiać czoła problemom na różne sposoby. Rok 2022 jawi się przede wszystkim jako rok świadomych wyborów rozwiązań ekologicznych, energooszczędnych i ergonomicznych. Inwestorzy i projektanci stawiają na idee, które coraz bardziej przybliżają nas do budownictwa samowystarczalnego energetycznie. Przykładem takiego rozwiązania może być modułowe budownictwo drewniane. Ten rodzaj budownictwa ma wiele zalet. Przede wszystkim jest szybsze niż tradycyjne sposoby stawiania domów. Łącząc kilka bądź więcej elementów, producent jest w stanie postawić dom praktycznie od ręki. Wielu inwestorów, decydując się na rozwiązania modułowe, robi to także w związku z szybką możliwością aranżacji przestrzeni. Jeśli wymaga tego projekt, to w krótkim czasie można dany modułowy budynek powiększyć bądź zmniejszyć.
Budownictwo modułowe to mniejsze koszty – zarówno materiałowe, transportowe oraz te dotyczące siły roboczej.
Ważny z punktu widzenia ekologii jest również fakt, iż budownictwo modułowe praktycznie nie pozostawia na placu budowy resztek, które mogłyby zaśmiecać środowisko.
Wśród wielu produktów w portfolio Marcopol posiada szeroką ofertę konstrukcyjnych elementów złącznych dla branży budownictwa drewnianego oraz meblarstwa.
Sztandarowym naszym produktem są oczywiście wkręty. Te do łączenia konstrukcji drewnianych, konstrukcyjne złącza do gwoździowania, wkręty do wzmacniania przekrojów poprzecznych drewnianych elementów konstrukcyjnych, śruby i złącza gwintowane do połączeń belek i dźwigarów oraz elementy do kotwienia nośnych belek drewnianych.
Docenione ostatnimi czasy przez fachowców w rankingu Budowlana Marka Roku, są ciekawym rozwiązaniem w branży modułowych rozwiązań.
Marcopol, jako lider rozwiązań dla branży meblarskiej, również ma w swojej ofercie rozwiązania dedykowane tej branży. Wkręty do drewna, wkręty hartowane do drewna, prowadnice czy zawiasy – to tylko mała część produktów dostępnych od ręki i w dobrych cenach dla producentów mebli.
Marcopol z pomysłem na kryzys
Jako Marcopol działamy w wielu różnych branżach. Niezależnie czy jest to budownictwo modułowe, produkcja mebli, handel czy szereg innych działalności, mamy szersze spojrzenie na rynek i wyzwania, jakie czekają na nas w najbliższym czasie.
Jedną z odpowiedzią na opisane wyżej problemy może być oferta składów konsygnacyjnych IDEA. Choć sama usługa ma już kilka lat, to możemy w szybki i skuteczny sposób rozwiązywać problemy zaopatrzenia zarówno w dużych jak i mniejszych firmach. Szczególnie te ostatnie, także z branży budowlanej, mogą skorzystać z naszej propozycji.
Jakie korzyści dają składy IDEA?
– ponoszenie kosztów zgodnie z rzeczywistym wykorzystaniem produktów, a nie z ich jednorazowym, całościowym zakupem,
– planowanie zakupów i bardziej efektywne zaopatrzenie,
– redukcja kosztów związanych z zapasem,
– automatyczne generowanie zamówień i analiz.
Istotne w trudnych czasach są także nowoczesny park maszynowy, wykwalifikowany zespół pracowników oraz zaplecze produkcyjne, które pozwalają reagować na zmiany.
Niewątpliwą szansą jest także wykorzystanie naszego doświadczenia techniczno-handlowego. Jakie rozwiązania wykorzystać w danej inwestycji? Czy istnieje szansa na optymalizację kosztów? To tylko niektóre z pytań, na jakie wspólnie możemy znaleźć odpowiedź.
Autorem artykułu jest Janusz Kabała, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów.
Źródła: